Ankara Çocuk Diş Hekimi Sedasyon ve Genel Anestezi – Uyutarak Diş Tedavisi
Sedasyon ve Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi

Ankara Uyutarak Diş Tedavisi - Sedasyon ve Genel Anestezi

Sedasyon diş hekimliği diğer adıyla uyutarak diş tedavisi hizmeti, diş muayeneleri ve diğer tedaviler sırasında hastaları sakin tutar. Bu diş hekimliği uygulaması, diş kaygısı, diş hekimi korkusu veya tıbbi ortamlarda genel rahatsızlığı olanlar için idealdir. Sedasyon (uyutarak) diş tedavisi, diş matkaplarının ve diğer aletlerin hissine ve gürültüsüne dayanamayan gergin çocuklara da yardımcı olabilir.

Çocuklarınız diş hekimlerinden korkuyorsa, fiziksel veya zihinsel engelleri bulunuyorsa Sedasyon ve Genal Anestezi altında diş tedavisi seçeneği sizler için uygun olabilir. Ağız sağlığı bakımına yönelik bu uygulama, sağlıkları iyi olduğu sürece her yaştan hasta için uygundur. Bu tedavi aynı zamanda uyutarak diş tedavisi olarak da bilinmektedir.

Sedasyon ve Genel Anestezi Altında (Uyutarak) Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Sedasyon diş hekimliği basit, hızlı ve ağrısızdır. Bazı durumlarda, diş hekimi hastaya diş prosedüründen yaklaşık bir saat önce alması için ilaç yazacaktır. Bu ilaç, kaygının giderilmesine ve rahat bir zihin durumunun desteklenmesine yardımcı olur. Sedasyon diş hekimliği hastalarının, yatıştırıcının etkilerini hissederken eve arabayla gitmek zorunda kalmamaları için randevularına bir arkadaş veya aile üyesini yanlarında getirmeleri önerilir.

SEDASYON DİŞ HEKİMLİĞİNİN FAYDALARI

Sedasyon ve Genel Anestezi uygulamasının diş tedavisine yönelik birincil avantajı, hastanın ağrı, endişe veya başka bir his hissetmemesidir. İşlem sırasında hiçbir his olmayana kadar ağzı uyuşturabiliriz. Böylece uyutarak diş tedavisi yapılabilir. Aslında, birden fazla adım gerektiren uzun bir diş prosedürü, sedasyon diş hekimliği ile birkaç dakika sürmüş gibi hissedilebilir.

Böylece, daha az ziyarette daha fazla iş tamamlayabileceğimiz için dişçi koltuğunda geçirilen süre minimumdur. Sedasyon diş hekimliği, diş hekimine gitmekten korkanların da düzenli tedavi görmesini kolaylaştırmalıdır. Rutin diş bakımı, çürük oluşumunu, diş eti hastalığını ve diğer ağız sağlığı problemlerini durdurmak için gereklidir.

SEDASYON UYGULAMA TÜRLERİ

Sedasyon ve Genel Anestezi altında diş tedavisi bir takım farklı diş sakinleştiriciler ile yapılabilmektedir. Genel anestezi, tüm prosedür için hastanın uyutulduğu sedasyon şekline bir referanstır. Hasta damarlara anestezi uygulanması ile uyku durumuna ulaşır.

Bazı durumlarda hastaya inhalasyon yoluyla uygulayabileceğimiz bir gaz anestezik de verilir. Hastalar genel anesteziyi takiben oldukça uzun bir iyileşme süresine ihtiyaç duyarlar.

Sedasyon Diş Hekimliği için Nitröz Oksit

Daha yaygın olarak gülme gazı olarak bilinen azot oksit, diş ziyareti sırasında genellikle bilinçli bir yatıştırıcı olarak kullanılır. Gaz, oksijen karışımı ile verilir ve fobik veya endişeli hastaların diş tedavileri sırasında rahatlamasına yardımcı olan sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Hafif bir sakinleştirici olduğu için hastaların bilinçleri hala açıktır ve ziyaretleri sırasında pediatrik diş hekimleri ile konuşabilirler. Tedaviden sonra nitroz kapatılır ve kalan gazın temizlenmesine yardımcı olmak için beş ila 10 dakika oksijen verilir.

Etkiler hemen hemen aşınır. Nitröz oksit nadiren yan etkilere sahiptir, ancak bazı hastalarda hafif mide bulantısı ve kabızlık görülebilir. Pediatrik diş hekiminiz size sedasyon öncesi ve sonrası talimatları verecektir.

Oral Sedasyon Tedavisi

İlacın etkisi genellikle 20 dakika kadar sürdüğünden, hasta randevuya gelir gelmez ağızdan veya burundan sedasyon alınır. Oral sedasyon hastaları uyutmaz, ancak sakin ve rahat olmalarına yardımcı olur.

Yaygın anksiyetesi olan, iğne ve kesici alet korkusu, geçirilmiş diş travması veya genel diş hekimi korkusu olan hastalar, endişelerini azaltmak için ağızdan ilaç alabilirler.

IV Sedasyon ve Genel Anestezi

Bilinçli sedasyon olarak da bilinen IV (iv) sedasyon sizi tam olarak uyutmaz, ancak prosedür veya tedaviniz sırasında etrafınızda neler olup bittiğinin daha az farkında olmanızı sağlar. IV sedasyon bir damar yoluyla intravenöz olarak uygulanır.

IV sedasyon genellikle diş ziyareti konusunda çok endişeli hastalar için ayrılmıştır. Hızlı çalışır, verilen dozu ayarlamak kolaydır ve yatıştırıcının uzun bir hafıza kaybı vardır, bu da diş ziyaretiniz veya tedaviniz sırasında ne olduğunu hatırlamayacağınız anlamına gelir.

Genel anestezi altında çocuğunuz tamamen uykuda ve ağrısız olacaktır. Özel eğitimli anestezi uzmanları, diş hekimi diş prosedürünü gerçekleştirirken ilaçları uygulayacak ve çocuğunuzu izleyecektir.

Sedasyon diş hekimliği tedavisi ağrılı mıdır?

Sedasyon yani uyutarak diş hekimliği ile ağrı hissetmezsiniz. Daha inandırıcı cevap: Diş hekimleri, prosedürünüz boyunca sizi rahat ve ağrısız tutmak için sedasyon ve anestezi kombinasyonunu kullanır. Birçok hasta, tedavilerini çok az veya hiç hatırlamadan randevudan ayrılır ve sonrasında kendilerini iyi hissederler.

Sedasyon tedavisinden sonra ne zaman normale dönerim?

Sedasyon ile diş tedavisi uygulamasından sonra hastalar genelde 15-20 dk içerisinde kendine gelir. Ancak bazı ciddi operasyonlarda bu süre bir kaç saati bulabilir.

Sedasyon yani uyutarak tedavi sonrası ağrı olur mu?

Sedasyon etkileri kişiden kişiye farklılık gösterir. En yaygın duygular uyuşukluk ve rahatlamadır. Sakinleştirici etkisini gösterdiğinde, olumsuz duygular, stres veya kaygı da yavaş yavaş kaybolabilir. Tüm vücudunuzda, özellikle kollarınızda, bacaklarınızda, ellerinizde ve ayaklarınızda bir karıncalanma hissedebilirsiniz.