Ankara Çocuk Diş Hekimi Ankara Çocuk Ortodonti | Ankara Diş Teli Tedavisi
Ankara çocuk ortodonti diş teli tedavisi

Ankara Çocuk Ortodonti (Diş Teli) Tedavisi

Ankara çocuk ortodonti uzmanı Family Smile Diş Kliniği. Çocuk dostu, eğlenceli ve rahat bir ortamda en son teknoloji ile Ankara’da pediatrik ortodontik tedavi hizmeti veriyoruz. Çocuklarınız için uygun olan diş teli tedavisi hakkında uzman diş hekimlerimiz ile görüşebilir ve randevu alabilirsiniz.

Diş hekimliğinin uzmanlık alanlarından biri olan ortodonti, dişlerde ve çenelerde meydana gelen düzensizliklerin teşhisi, korunması ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Diş teli tedavisi, uzman bir ortodontist hekim tarafından yapılır ve dişlerle çenenin birbiriyle uyum içerisine getirilmesi için tedavi uygulanır. Diş teli tedavisine ortodontik tedavi de denir. Ortodontik tedavi ile her yaştaki insanlar daha güzel bir gülümseme, eskisine göre iyileştirilmiş ağız ve diş sağlığı ve bunun yanında daha kaliteli bir yaşam sağlanabilir.

Çocuklarda Ortodontik Diş Teli Tedavisi

Çocuklarınızın erken bir ortodontik muayeneden geçmesini sağlamak, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde sağlıklı ve düz bir gülümsemeye sahip olmalarını sağlamanın en iyi yoludur.

Family Smile Diş Kliniği’nde Ankara çocuk ortodonti uzmanlarımız, Çocuk Ortodontisi için ilk konsültasyonun 7 yaşına kadar yapılmasını tavsiye etmektedir. Ancak, bazı ortodontik problem belirtileri varsa, çocuğunuzun dişlerini mümkün olan en kısa sürede tedavi ettirmelisiniz.

Erken yaşta çocuğunuz için ortodontik tedavi gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, dikkatli bir inceleme, tedaviye başlamak için en iyi zamanı belirlemede yardımcı olacaktır.

Çocuklarda ortodontik tedavi alanında en çok tercih edilen tedavi yöntemi diş teli tedavisidir. Çocuklarda ortodonti tedavisine başlama yaşı genellikle 8-10 yaşlarıdır.

Erken ortodontik muayene ihtiyacını gösteren belirti ve alışkanlıklar:

 • Çiğneme veya ısırmada zorluk
 • Ağızdan soluma
 • Başparmak veya parmak emme
 • Kalabalık, yer değiştirmiş veya tıkalı dişler
 • Değişen veya ses çıkaran çeneler
 • Ağzın yanağını veya çatısını ısırmak
 • Anormal şekilde buluşan veya hiç birleşmeyen dişler
 • Yüzün geri kalanıyla orantısız olan çeneler ve dişler
 • Uyku bozuklukları ve Horlama

Ankara Çocuk Ortodonti Tedavisinin (Çocuk Diş Teli) Faydaları

 • Üst ve alt diş kemerlerinin genişliğini düzenler (dişleri destekleyen kemer şeklindeki çene kemiği).
 • Kalıcı dişleri içeri girdiklerinde istenen pozisyonlara yönlendirir.
 • Ön dişlerde yaralanma riskinin azaltır.
 • Başparmak veya parmak emme gibi zararlı ağız alışkanlıklarını düzeltir.
 • Anormal yutma veya konuşma sorunlarını azaltır veya ortadan kaldırır.
 • Kişisel görünüm ve benlik saygısını geliştirir.
 • Daha sonraki düzeltici ortodonti için tedavi süresini potansiyel olarak basitleştirir ve/veya kısaltır.
 • Gömülü kalıcı diş olasılığını azaltır (gelmesi gereken, ancak çıkmamış dişler).
 • Gelen kalıcı dişler için alan oluşturur.

Ankara Diş Teli Tedavisi

Türkiye’de çocuklar için en yaygın olarak kullanılan diş teli tedavi türü geleneksel metal diş telleridir. Ancak kliniğimizde diş tellerinin görünümündeki rahatsızlığı azaltan daha estetik seçenekler de kullanıyoruz. Bunlara seramik diş telleri ve lingual diş telleri dahildir. Ankara çocuk ortodonti uzmanlarımız sizlere ve çocuklarınıza tüm tedavi seçenekleri konusunda bilgi verecektir.

ankara çocuk ortodonti tedavisi

Çocuğumun diş tellerine hazırlanmasına nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuklar genellikle diş tellerinin fiziksel ağrıya veya kişisel utanca neden olacağından korktukları için, bunları teşhis ve tedavi planlama sürecine dahil etmek önemlidir.

Onları size ve ortodontistinize sorular sormaya teşvik edin. Hiçbir şey gizemli olmamalı.

Tüm personelimiz tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında çocuklar ve aileleri ile soruları ve endişeleri hakkında rahatça konuşabilmektedir.

Çocuğuma ortodonti tedavisi sırasında nasıl destek olabilirim?

En iyi sonuçları elde etmek için, daha iyi bir gülümsemenin yaşam boyu faydalarına ve başarıya ulaşmada çocuğunuzun rolünün önemine odaklanın.

Tedavi, hastalarımızın başına gelen bir şey değildir – daha çok, en iyi sonuçları görmek için katılmaları gereken bir süreçtir. Ortodontistin talimatlarını anladıklarından ve diş tellerine uygun şekilde baktıklarından emin olmak için çocuklarınızı düzenli olarak kontrol edin.

Çocuğum ortodonti tedavisi sonrası diş teli taktıktan sonra spor yapabilir veya müzik aletleri çalabilir mi?

Kesinlikle. Çocuğunuz temas sporları yapıyorsa koruyucu bir ağızlık tavsiye ederiz. Trompet gibi nefesli veya üflemeli çalgılar çalan çocuklar için diş telleri açıkça bir zorluk teşkil eder. Bununla birlikte, sabır ve ısrarla çoğu çocuk başarılı bir şekilde uyum sağlar.

Aşama 1 (Önleyici) Tedavi Nedir?

Bu, erken müdahale yoluyla bazı ciddi ortodontik sorunları en aza indirmeyi veya önlemeyi amaçlar. Tipik olarak, genç bir hastanın ilk birkaç kalıcı dişinin büyüdüğü yaklaşık 6-7 yaşlarında başlar.

Faz 1 Tedavi, erken büyüme hamlesinden yararlanır ve zor bir ortodontik sorunu daha yönetilebilir bir soruna dönüştürür.

Ekstraksiyon veya ameliyat ihtiyacını azaltır ve daha iyi devam eden tedavi seçenekleri ve uzun vadeli sonuçlar sağlar. Çoğu Faz 1 hasta, ideal bir ısırık elde etmek için Faz 2 Tedavisine de ihtiyaç duyar.

Ortodontik Tedavi için hangi çeşit diş teli tedavileri bulunmaktadır?

 • Porselen Diş Teli
 • Metal Diş Teli
 • Lingual Dil Teli
 • Şeffaf Plak
diş teli çeşitleri

Ankara'da çocuk ortodonti hizmeti veren diş teli takan yerler neresi?

Çocuğunuza diş teli taktırmak istiyorsanız Ankara Family Smile Diş Kliniği'nimize sizleri bekliyoruz.

Ankara Ortodonti (Diş Teli) fiyatları ne kadar?

Ortodonti (Diş Teli) fiyatları farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi için Family Smile Diş Kliniği'ni arayabilirsiniz.

Ortodonti nedir?

Ortodonti dişler ve yüzdeki düzensizliklerin teşhisini, tedavisini ve önlenmesini üstlenen bir diş hekimliği dalıdır. Bu problemler maloklüzyon olarak adlandırılır. Maloklüzyonun anlamı kötü kapanıştır.